Надія Савченко: "Виборів більше не буде, в такому форматі в якому вони є зараз..."

Надія Савченко: "Виборів більше не буде, в такому форматі в якому вони є зараз..."

Опубликовано в Первая полоса
12.03.2018 00:00

Програма Пульс України, і я Ганна Максимчук, у нашій студії депутат ВРУ - Надія Савченко. Сьогодні 8-Березня і разом з нею поговоримо про жіночі проблеми та жіночі перемоги.

Чоловіки привітали вже?
Надія Савченко: Так, зазвичай є такі дні в рік, де збируться, коли завжди слали смс.

Взагалі як ставлення до свята? Тому, що дехто каже, що це дуже погано, потрібно закрити, впринципі ми його так і закриваємо в нашій країні, дехто розказує, що потрібно жінці таке свято.
Надія Савченко: законодавством України вже прийнято рішення, що це останні рік коли в нас є 8 Березня, як жіноче свято тому, що все-таки ми прагнемо в Європу,прагнемо гендерної рівності, і не потрібно виділяти жінку і чоловіка різними днями, або робимо один день гендера чи людини, або родини. Стосовно цього свята жартів ходить багато. Розповім жарт, зі свого життя як я до нього ставлюся: "Я, ставлюся, до нього поганно, тому що хотіли зробити максимально добре, а зробили максимально погано, і цей день став називатися - Вот, бабы ваш день 8-Марта, і стільки чого ми чули.Коли я була курсантом, і навчалась на льотчика я була одна жінка свого підрозділу. Ті, хлопці які вітали мене квітами з 8-Березня, вони демонстативно викидалися в урну, одного разу я купляла маленьких листівочок з 8 Березням,і вітала всіх хлопців на проході, з 8 Березням, деякі хлопці звичайно ображалися, обурювалися, викидали, хтось казав, що мене вперше вітають з - 8 Березням: збережу.Реакція сама різна, і немає чого акцентувати увагу, на тому, що не варте уваги.

Фото Мизраха Игоря.От мені цікаво, а є чоловіки, напевне в наш день, чоловіки яких потрібно вітати з - 8 Березням, сильних чоловіків практично майже немає,так чи ні?

Надія Саченко: Скажімо, так, я думаю це не залежить від чоловіка, чи від жінки, будемо говорити, треба говорити про парламент, гендерну рівність.Зараз є квота 30 %, але ж це не сказано, що це жінки може бути повністю жіноча партія, але в ній повинно бути 30% чоловіків, щоб була саме відповідальна рівність чоловічого та жіночого населення, для обєктивного бачення ситуації, це добре. Можна робити квоту 50 на 50, але мені здається, що річ не в жінці або чоловікові, річ в розумі людини, свідомості, для чого вона приходить виконувати цю роботу, що вона буде робити, і тому я до цього ставлюсь абсолютно нормально. Якщо, говорити саме про таке як день жінки, в чому він в нас виражається? Крім, того багато квітів, чоловік знає, що потрібно подарувати квіти своїй жінці нав 8 Березня і день народження, це добре. Але, якщо говорити про проблеми жінки в нашому суспільстві то можна сказати, що вона існує. Є статистика, що 600 жінок вмерли від домашнього насильства, так дійсно статистика страшна для України, в нас в країні повинна бути рівність.В родині, жінка називається - дружина. Із Київської Русі, дружина-військо, це ціла дружина свого чоловіка, я б не сказала б що в нас в Україні жінки слабкі, але акцентування потрібно робити на правову грамотність жінок. Жінка не тільки як дружина, як мати, яка працює - вона повинна багато чого винести в своєму житті.І наприклад, я наприклад сьогодні отримую звернення від громадянки Українки, трапився такий випадок, шкода який не є рідкістю, що 5 дівчат побили одну дівчину в школі, в коледжі, дитяча жорстокість,та агресія.Громадянка не знає, що робити, вона написала заяву, але батьком однієї виявився поліцейський, який зараз при посаді, звичайно ж на неї робиться тиск, щоб вона забрала заяву, бо в інакшому випадку її дитину виключать зі школи, вона не знає де їй шукати інформацію. Вона каже, що якби я знала, що мою дитину не виключать зі школи, я б продовжувала боротися, і це страшно. Нашим жінкам потрібно, звернути увагу на те де потрібно шукати необхідну інформацію, і читати закони, не читати соціальні мережі де просто висвітлюються картинки з букетами, а до таких днів робити якісь соц. програми.Є фонди, і організації, які працюють з жінками.

Українські жінки, сильні жінки, а сильні жінки, це жінки, які залишаються сам на сам із собою, до кінця своїх днів, що з цим робити?
Надія Савченко: В Україні, із цим ситуація, ще складніша в звязку із порушенням демографічної ситуації через війну, і так завжди чоловічого населення на пару відсотків менше ніж жіночого, так в світі в цілому, і в звязку із цим в нас в Україні вцілому, війна забрала дуже багато чоловіків, жінок, і дітей вцілому, але чоловіків відсоток відчутний. Проблема демографічноїситуації найближчим часом, це вже прогнозують вже аналітики, прагнуть вивчити програми, як збільшити населення, жартують стосовно того, що чоловікам потрібно дозволити мати два шлюби, дві родини. Проблема в тому, щоб у жінки саме була родина.За кордоном існують різні центри, для того щоб жінка завагітніла, і сама потім змогла поставити свою дитину на ноги. Просто річ у продовженні нації. Багато жінок відїжає, так як жінка перша їздить за кордон заробляти гроші, а родина залишалася тут: діти та чоловік, чоловіки можуть бути максимум-далекобійниками, а жінка може виконувати будь-яку роботу.

А можливо потрібно зробити, щоб українська політика, мала саме жіноче обличчя, у нас не так багато жінок політиків?
Надія Савченко: Ми, коли говоримо про гендерну рівність згідно європейських цінностей, ми говоримо про рівноправя, і коли ми зараз напрацьовано багато законів в комітеті з нац. безпеки і оборони, є така депутат така Чорновіл, яка говорить чоловіки не лізьте у жіночі закони. Мені це смішно, бо ми говоримо про гендерну рівність, і скасовуємо цінності, не має жлдних жіночих чи чоловічих законів, але щоб кожна людина вільно обирала професію, і гідно могла її виконувати, і для цього в збройних силах із цим ситуація складна, я сама понад 10 років проходила з цим боротьбу, саме через те що я жінка, мені багато чого потрібно було подолати.

Багато вас було жінок у ЗС?
Надія Савченко: Ні, не багато, багато жінок було на стаціонарних лав звязку, стройових частинах, документала робота. дуже важко жінці пробитися до лав бойових підрозділів там жінок дуже мало, а льотчиків за всю історію України всього 10. Дуже багато жінок: водолазів,рятувальників, водіїв, в армії раніше були позначені зірочкою посади на які мала право ставати саме жінка, а решта заборонені. Зараз, робимо законодавство, щоб підбирати людину по її здібностям, а не за гендерною рівністю. Зараз, я дивлюсь є європейські парламенти, які більше насичені жінками, але і в Україні вже є прогрес, цей парламент має більший відсоток жінок - саме за здібностями, а не за гендерною приналежністю. Акцент на професіонала. Коли великі компнії набирають людей вони роблють акцент на професіоналізм, там можуть стояти умови наприклад без дітей, так як дитина може захворіти, і жінка піде на лікарняний. Я, вважаю, що кожна жінка здатна подолати всі перешкоди, якщо вона прагне виконувати свою роботу, вона може показати себе гідною, і її залишать на цій посаді, тому що з усім можливо свправитися. На лікарняний може ходити чоловік, якщо якщо він є,або няня якщо, жінка добре заробляє, можуть бути дитячі садки, лікарні, і решта. Тому, все залежить від жінки, і від вибору який вона робить, говорять, що діти будуть не долюблені,не доглянуті, що з дітьми потрібно носитися, ні потрібно. Ми бачимо наприклад, що є мати яка має сина, чи двох синів, особливо коли жінка має хлопців, вона намагається їх оберігати так, щоб вони врешті-решт виростають - "СЛЮНТЯЯМИ", так не завжи, але так часто. Тому, краще було б навпаки - дитина це, от ми бачимо як народжується лоша, от кобила його народила і все, облизала і досить, а в нас так люблять носитися дуже довго і деякі до 30-ти років діти у нас можуть сидіти на шиї у батьків, не можуть самореалізуватися.Будемо, вважати, що в нас багато гідних чоловіків, які можуть забезпечити свою родину. Хоча, в армії,та на підприємствах деякі чоловіки святкують 8 Березня частіше ніж жінки, якщо є одна жінка то це привід її привітати, а далі гуляти.

Є сильні чоловіки в парламенті? Сильні саме духом?
Надія Савченко:  Є, в парламенті не мало. Як Вам, саме сказати, і ті люди які виживають в політиці вони вже сильні, і якщо вони виживають, значить вони сильні духом, політика нещівна, якщо виживають значить є, є люди розумні є підлі.
От, саме ми заговорили про політику, то ми готуємось до виборів, що нам очікувати від виборів, якщо вони все-таки будуть?
Надія Савченко: Я, думаю виборів більше не буде, в такому форматі в якому воним є зараз, при наймі їй не повинні бути. В кожному разі ми втрачаємо Україну, українці втрачають Україну, коли в нас проходять чергові чи позачергові вибори. Я, бачу що є розуміння світової спільноти, підходу, щодо України, що так вже не працює. Всі методи, які створювалися вже не працюють.

От, саме ми заговорили про політику, то ми готуємось до виборів, що нам очікувати від виборів, якщо вони все-таки будуть?
Надія Савченко: Я, думаю виборів більше не буде, в такому форматі в якому воним є зараз, принаймні не повинні бути. В кожному разі ми втрачаємо Україну, українці втрачають Україну, коли в нас проходять чергові чи позачергові вибори. Я, бачу що є розуміння світової спільноти, підходу, щодо України, що так вже не працює. Всі методи, які створювалися вже не працюють,
Ми памятаємо ХІХ століття, коли люди виходили, коли жінки починали літати на літаках, були перші льотчиці, у цих жінок було дуже нелагка доля, нелегке життя, вони відстояли це право і я вважаю, що тут треба було б дійсно зупинити оці перекоси. Впевнена людина в собі, вона ніколи не буде відстоювати те, що в неї вже і так є, вона це вже захистила. Це все. Тепер це треба втримати і не потрібно робити оцих перекосів і показувати, що ми не вміємо користуватись отим дорогоцінним історичним дарунком, який подарували нам жінки наших попередніх поколінь. Вони це зробили, нам порібно себе гідно поводити, бо коли ми дивимось на рухи “Femen”, то, на мою думку, це виглядає, як приниження жінки. Жінка своїм тілом, своєю поведінкою виставляє себе на показ, на посміховисько, да, як клоун. На це дивитися погано. Справжня жінка-феміністка вона не буде писати на лобі: “Я — фемен”, вона зможе бути в будь-якому колі чоловіків, вона зможе поставити кожного чоловіка на місце, своєю роботою, своїм гнучким розумом, своїми підходами, що вона зможе зробити це краще. Справжні феміністки не уступають чоловікам у длілі, а не на словах.

Ви сильна жінка. Чи були моменти, коли Вам хотілось звернутись до когось за допомогою і до кого Ви звертаєтесь по допомогу?
Надія Савченко: За допомогою доводиться звертатись часто кожній людині , якою б сильною чи не сильною вона не була б. Іноді в тому, що елементарно не встигаєш щось зробити, щоб тобі, наприклад, допомогли листа в коніерта запакувати. Іноді потрібно звертатись за більш сильнішою допомогою, коли ти не можеш вирішити або знайти якесь рішення, коли дійсно потрібна якась сильніша підтримка. Я не є такою гоноровою, я дійсно можу звернутися до людей за допомогою, як до жінок, так і до чоловіків, якщо це потрібно. Але, якщо то не потрібно, я можу абсолютно легко робити роботу сама. Кажуть, це “синдром белки” - робити все самій, дійсно, потрібно розподіляти, я звертаюсь тоді, коли вже не можу. Просто для багатьох людей, те що я роблю, їм здається: чого все робиш сама, ти б уже давно попросила про допомогу. А можливо, мені не потрібно. Я ще справляюсь.

До Бога звертаєтесь?
Надія Савченко: Так, звісно, я зввертаюсь. До нього звертаються, коли важко, коли не можна знайти вихід, саме моральний і розумовий, тобто, коли видається, що ситуація фатова, ти просто стоїш перед стіною, і тоді дійсно питаєш і далі йдеш, як ідеш, але сподіваєшся, що відповідь тобі прийде.

До храму ходите чи так, самі по собі?
Надія Савченко: Я вважаю, що до Бога можна звертатись... молитись богу можна не тільки в храмі, я вважаю, що до бога можна звернутись
буть-де. Коли я знаходилася у в”язниці, в мене не було храму, да, ні, ну звичайно.ю там був московський патріархат, можна було піти до каплички, але я не є людиною, яка дотримується релігійних канонів, є відданою якимось там традиціям церкви, ні. Я вважаю, Бог, якщо він тобі потрібен, він тебе знайде. Чи були чоловіки, яких Ви били?
Надія Савченко: Ну допустім. Можна сказати била. Я не є садисткою когось избивать. Але різні бувають ситуації. Мене завжди запитують, коли таке буде у Верховній Раді, але я стараюся дотримуватися якраз отих канонів сліпої феміністки, яка вміє тримати себе в руках.

Яке взагалі там у Верховній раді відношення до жінок-політиків?
Надія Савченко: Нормальне.

Компліменти роблять?
Надія Савченко: Так, роблять, але це не показує дійсне відношення. Є жінки, які розумні і чоловіки прекрасно розуміють, що їх потрібно боятися, тобто в законопроектах, в якихось там доведеннях. Чоловіки розуміють, що ці жінки щось можуть. А є жінки, які просто там є. Як і багато чоловіків, які просто там є, щобю просто натискати кнопки. Але є чоловіки різні, є чоловіки, які ставляться до жінок абсолютно прохолодно, є такі, що не пропустять жодної юбки. Щоб не зробити комплімент. Ну, як би вже привчила всіх чоловіків до того, щоб до мене ставились адекватно.

Сьогодні останнє 8 Березня. І знаєте, взагалі таке відчуття: закінчиться якась остання сторінка книги, ми будемо писати нову книгу. Отже, на останнє 8 Березня, Ви хотіли побажати жінкам? Від себе, як від жінки, не від як політика. Політика ми розуміємо: об”єднатися, не слухати, розумом відчувати.
Надія Савченко: Я хочу перше сказати жінкам, що з останнім 8 Березням, як з днем, визначеним політично, днем календаря, весна не закінчується, вона буде приходити знову й знову. І вона все одно прийде. Весна все одно приходитиме. Вам все одно даруватимуть квіти ті, хто Вас любить, і бажано, щоб це було не тільки один день весни. Я хочу побажати жінкам дійсно трохи більше душевного й морального спокою. Жінки трохи більше стресостійкі, ніж чоловіки. Хочеться побажати, щоб люди в житті допомагали, і щоб вам з дня у день ставало хоч трохи легше.

Сюрпризи любите?
Надія Савченко: Я спокійно до них ставлюсь. Не можу сказати, що люблю.

А зараз ми перевіримо, чи дійсно Ви любите сюрпризи і як до них ставитесь. Наша чоловіча компанда підготувала сюрприз.
Фото Мизраха Игоря.

Надія Савченко: Сьогодні я це прийму, дякую Вам щиро. Скажімо так, я вважаю, що жінки мають право не на якесь свято, а на усі свята, тому бажано, щоб їм дарували квіти, якщо вони їх люблять. Дуже гарні тюльпани, дякую.

Последнее от

Другие материалы в этой категории: